Los oligarcas rusos detrás de la empresa RER lograron evitar las sanciones

Los que están detrás de los “Rīgas Elektromašinbūves vikis” (RER). de Rusia Los oligarcas Andrey Bokarev e Iskander Mahmudov lograron evitar las sanciones de la Unión Europea (UE), a diferencia de muchos otros cercanos al régimen de Vladimir Putin, informa TVL mostrar “de facto”.

Raidījums norāda, ka tomēr valstu skaits, kas viņus tādās iekļauj, palielinās, un nav izslēgts, ka tas turpināsies. Šādos apstākļos Latvijā strādājošais uzņēmums jau laikus parūpējies, lai uzņēmumu reģistra datu bāzē publiski redzamās saites ar abiem oligarhiem pazustu, kaut joprojām pastāv. Plašākai sabiedrībai un sadarbības partneriem viņi tādējādi paliek neredzami, un arī Latvijā var darboties, neraugoties uz to, ka viņu reputācija nav noslēpums.

[–>

Raidījums atgādina, ka Bokareva un Mahmudova vārdi Latvijā plašāk izskanēja jau pirms vairākiem gadiem. Neraugoties uz pietuvinātību Kremlim, ar abiem Krievijas oligarhiem bija saistīti gan tramvaju piegādātāji Daugavpilij, gan vilcienu vagonu ražotāji reisam Rīga-Maskava. Pēc tam 2021. gadā ar Finanšu un kapitāla tirgus komisijas akceptu viņu Krievijas uzņēmumi ieguva kontroli pār RER.

[–>

Pērnā gada nogalē par kara apstākļos joprojām netraucēto biznesu Latvijā un pat Eiropas fondu izmantošanu rūpnīcai izbrīnu publikācijā pauda Krievijas varai opozīcijā esošais izdevums “The Insider”.

[–>

“Bokarevs un Mahmudovs ir ilgstoši Kremļa draugi. (..) Oligarhi ir arī piegādātāji Krievijas Aizsardzības ministrijai. Viens no viņu biznesa partneriem Kalašņikova ieroču koncernā bija Aleksejs Krivoručko, tagadējais Krievijas aizsardzības ministra vietnieks. Bokarevs un Mahmudovs atstāja Kalašņikovu rūpnīcu, bet turpināja piegādāt dīzeļdzinējus Krievijas karakuģiem caur savu rūpnīcu Kolomnā,” – 2022. gada 8. decembra publikācijā rakstīja “The Insider”.

[–>

Pagājis vēl teju gads un gandrīz nekas nav mainījies. ES savās sankcijās viņus tā arī nav iekļāvusi. Turklāt plānots, ka divi Eiropas fondu projekti, kur abos kopā rūpnīcai piešķirti 1,4 miljoni eiro, noslēgsies vēl šogad, ar attiecīgi tam sekojošu naudas izmaksu. Vienlaikus, vairākus mēnešus pēc Krievijas pilna mēroga iebrukuma Ukrainā, uzņēmums noslēpa agrāk publiski redzamo saistību ar oligarhiem.

[–>

Uzņēmumu reģistrā patieso labuma guvēju – Bokareva un Mahmudova – vārdu vietā, parādījās ieraksts, ka tos nav iespējams noskaidrot. Labojums veikts pēc uzņēmuma iesnieguma, Uzņēmumu reģistram nebija pamata atteikt. “Regulējums nosaka, ka šis slieksnis ir 25%. Teiksim, ja ir pieci dalībnieki vienādās daļās, ne uz vienu no viņiem nepildās likuma formulējums – viņš neatbilst šī patiesā labuma guvēja definīcijai. Līdz ar to šāds ieraksts būs, jo nav pamata norādīt nevienu no viņiem,” saka Uzņēmumu reģistra Galvenā valsts norāta pienākumu izpildītājs Sandis Karelis.

[–>

Tas gan nenozīmējot, ka šo cilvēku aiz uzņēmuma tiešām vairs nav. Un var izdarīt secinājumus, ka arī Bokarevs un Mahmudovs nekur faktiski nav pazuduši. Krievijas uzņēmumi, kuriem ir daļas rūpnīcā un caur kuriem īpašumtiesību ķēde veda uz Bokarevu un Mahmudovu mainījušies nav. Un caur tiem katram oligarham pieder ap 18% no Latvijā strādājošās rūpnīcas.

[–>

Laiku savas darbības un īpašnieku struktūras skaidrošanai RER neatrada. E-pasta vēstulē ar uzsvērtu laipnību pateicās par interesi un norādīja, ka atbildes šobrīd nav iespējamas. “RER vadība atvainojas Latvijas Televīzijai un personīgi Jums, ņemot vēra apstākļi, ka vadība atrodas ārvalstu vizītē, un faktiski nav personas, kura varētu saskaņot izsniegšanai Jūsu pieprasīto informāciju,” norādīja rūpnīca.

[–>

Valsts drošības dienests par šo situāciju savos komentāros bija ierasti skops: “VDD atbilstoši savai kompetencei pastāvīgi iegūst un analizē informāciju par riskiem Latvijas nacionālajai drošībai, tajā skaitā ar Krievijas varas eliti saistītu personu aktivitātēm mūsu valstī. Varam apstiprināt, ka minētais uzņēmums ir nonācis dienesta uzmanībā, taču no sīkākiem komentāriem šobrīd atturēsimies.”

[–>

Tiesa, ap Bokarevu un Mahmudovu sankciju mezgls savelkas. Austrālijai, Apvienotajai Karalistei, Ukrainai un Jaunzēlandei, kas sankcijas piemēroja pērn, šogad septembrī beidzot pievienojās arī ASV. Ar šīm sankcijām saistītos uzņēmumus vai uzņēmējus, ja tie saistīti ar Latviju, Uzņēmumu reģistrs tikko kā sācis norādīt īpašā, likumā paredzētā sarakstā. Taču arī tur vēl šonedēļ ar Bokarevu un Mahmudovu saistītu ierakstu nebija. Ja persona nav fiksēta kā patiesais labuma guvējs, katrs gadījums esot atsevišķas analīzes jautājums.

[–>

“Es atturētos komentēt pie kāda procentuāla sliekšņa šai atzīmei būtu jābūt. Pašreiz tiek veidoti jauni modeļi, kur zinoši cilvēki tiek apmācīti, un tālāk arī vērtēs katru šo gadījumu individuāli. Tas ir pietiekami sarežģīti un arī ar pietiekamām juridiskām sekām, jo tiklīdz mēs ieliksim savos reģistros šādi atzīmi, protams, publiski palaižot šādu informāciju, tās sekas subjektam varētu būt neatgriezeniskas,” skaidro Karelis.

[–>

Tieslietu ministrijā, kas rosināja šāda saraksta izveidi, sola: ja ir kas pilnveidojams, tas tiks darīts. Jo vairāk – ar minētajiem Krievijas oligarhiem saistītie uzņēmumu nebūt nav vienīgie, kas steidza notušēt, iespējams, riskantas saites.

[–>

Pēc kara patiesā labuma guvējus vairs “nav iespējams noskaidrot” vēl vairākiem uzņēmumiem, un tādu, kas līdz karam piederējuši personām no Krievijas un nu vairs – ne, ir ap 600, liecina “Lursoft” dati.

[–>

Tieslietu ministre Inese Lībiņa-Egnere (JV) atzina, ka ir jābūt instrumentiem, kas palīdz riskantās saites tomēr ieraudzīt: “Tāpēc jau es minēju to terminu – zirneklis, jo pēc būtības jau ir vēlme paslēpties zem šī informācijas, paslēpt tās personas, kas ir sankcionētas.” Tāpēc no Uzņēmumu reģistra būtu sagaidāms, ka publiski neredzamās saites sankciju gadījumā tas atklās. Pretējā gadījumā katram, kam tas būtiski, piemēram, sadarbības partneriem, pašiem būtu jāiegulda lielas pūles. “Un citās valstīs tā kā reiz ir problēma – jā personām ir jāievēro sankcijas, bet tāda īsta reģistra nav. Mēs gribam nākt pretī,” sacīja ministre.

[–>

Lai arī var ietekmēt banku norēķinus, citu valstu sankcijas gan jebkurā gadījumā Latvijai nav tieši saistošas. Līdz ar to joprojām ir aktuāls jautājums, vai sankcijām Bokareva un Mahmudova virzienā tomēr pievienosies arī Eiropas Savienība.

[–>

Ārlietu ministrijas Juridiskā departamenta direktore Sanita Pēkale norāda, ka šobrīd tiek strādāts pie nākamās sankciju kārtas. “Un protams, ka mēs kopā ar citām Eiropas dalībvalstīm un Eiropas Komisiju aktīvi strādājam, lai identificētu jomas, kurās vēl būtu iespējams izdarīt spiedienu, lai apstādinātu Krievijas pretlikumīgās darbības,” viņa piebilst. Drīzumā gaidāmi arī oficiālie Eiropas Komisijas priekšlikumi, kurus apstiprinās, ja tiem piekritīs visas Eiropas Savienības dalībvalstis.

“Delfos” también sigue Instagram o YouTube en el perfil: ¡únete para descubrir primero las cosas más importantes e interesantes!

2023-11-12 20:53:07
#Los #oligarcas #rusos #detrás #empresa #RER #lograron #evitar #las #sanciones,

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.